Як почистити оперативну пам'ять комп'ютера на Windows 7 - як розвантажити вручну і за допомогою програм, фізичну, віртуальну, ОЗУ, RAM в тому числі, як очистити пам'ять відеокарти, інструкції з відео

 1. Відмінності видів пам'яті комп'ютера: оперативна, фізична і відеопам'ять
 2. Як дізнатися, чим зайнята оперативна пам'ять
 3. Відео: як включити диспетчер задач
 4. Закрити непотрібні програми і додатки
 5. Відео: як завершити процес в диспетчері завдань
 6. Відео: як прибрати програму з «Автозавантаження»
 7. Відео: як очистити реєстр вручну
 8. Видалення шкідливих програм
 9. Очищення жорсткого диска
 10. Відео: як очистити жорсткий диск засобами Windows
 11. Як почистити віртуальну пам'ять
 12. Збільшення віртуальної пам'яті за рахунок збільшення файлу підкачки
 13. Відео: як збільшити розмір віртуальної пам'яті
 14. Відео: як почистити віртуальну пам'ять

Оперативна пам'ять - важливий атрибут персонального комп'ютера. Найчастіше вона захаращена зайвими процесами і файлами, що заважають її нормальному функціонуванню. Для правильної і швидкої роботи комп'ютера слід періодично розвантажувати і оптимізувати систему вручну або за допомогою спеціальних утиліт.

Відмінності видів пам'яті комп'ютера: оперативна, фізична і відеопам'ять

Оперативна пам'ять комп'ютера - пам'ять, яка зберігає тимчасову інформацію, необхідну для нормального функціонування запущених процесів і програм. При завершенні роботи системи вона обнуляється.

Від обсягу оперативної пам'яті залежить продуктивність комп'ютера: зі збільшенням обсягу оперативної пам'яті збільшується кількість процесів, що запускаються одночасно.

Оперативна пам'ять - важливий атрибут персонального комп'ютера

Від обсягу оперативної пам'яті залежить продуктивність і швидкість роботи комп'ютера

Фізична пам'ять реалізована в архітектурі комп'ютера у вигляді мікросхем. Вона ділиться на фізичні сторінки, а адресний простір ділиться на логічні сторінки. До фізичної пам'яті відносять жорсткі диски, знімні модулі пам'яті, зовнішні накопичувачі.

Проблеми з продуктивністю найчастіше виникають через брак фізичної пам'яті.

Різновидом оперативної пам'яті є відеопам'ять. Це пам'ять, яка використовується в відкритих комп'ютера для обробки графічних процесів. Відеопам'ять постачає графічний процесор всією інформацією, необхідної для візуалізації зображення. Чим вище значення обсягу відеопам'яті, тим простіше процесору обробляти графіку комп'ютера, а, значить, кадри на екрані будуть змінюватися швидше і якісніше.

Відеопам'ять необхідна для обробки графічних процесів

Як дізнатися, чим зайнята оперативна пам'ять

Через «Диспетчер завдань» можна подивитися всі запущені на даний момент процеси і ту частину оперативної пам'яті, яку вони займають. Щоб його запустити:

 1. Використовуємо комбінацію клавіш Ctrl + Alt + Del. З переліку можливих дій вибираємо «Запустити диспетчер задач»
 2. Натискаємо на «Запустити диспетчер задач». У «Диспетчері завдань» видно запущені процеси і програми, які на даний момент займають певний об'єм оператіной пам'яті

Щоб не засмічувати оперативну пам'ять, варто вчасно згортати вкладки в програмі-оглядачі, закривати додатки в самій системі і періодично робити перезавантаження комп'ютера. Це дозволить уникнути проблеми з зависають процесами, які можуть не з'явитися у списку програм в диспетчері завдань.

Відео: як включити диспетчер задач

Як оптимізувати оперативну пам'ять

Поліпшити оперативну пам'ять можна різними способами.

Закрити непотрібні програми і додатки

Розвантаження оперативної пам'яті починаємо з закриття непотрібних програм.

«Диспетчер завдань» відображає програми, які на даний момент запущені. Натискання на «Завершити процес» дозволить ці програми закрити. Це розвантажить оперативну пам'ять. Особливу увагу слід звернути на додатки, які постійно працюють у фоновому режимі.

Щоб закрити програму, потрібно натиснути на «Завершити процес»

Але вимикати програми слід з особливою обережністю, так як вони можуть використовуватися системою. Якщо ви завершите роботу такої програми, то і система завершить роботу.

Відео: як завершити процес в диспетчері завдань

Видалення з автозавантаження зайвих програм

Для очищення автозавантаження підійдуть стандартні програми Windows. Запустити діалогове вікно «Виконати» можна кількома способами.

Перший спосіб полягає в тому, що потрібно:

 1. Натиснути кнопку «Пуск» і навести курсор на «Усі програми». Наводимо курсор на «Усі програми» і натискаємо на «Стандартні»
 2. Клікнути на «Стандартні», а потім на «Виконати». Натискаємо на «Виконати»

Другий спосіб виклику діалогового вікна «Виконати»:

 1. Натискаємо кнопку «Пуск», знаходимо текстове поле «Знайти програми та файли» і вводимо «виконати». Вводимо «виконати» в пошуку
 2. Кількома на «Виконати». Кількома на «Виконати»

Третій спосіб найпростіший - натискаємо кнопки «Пуск» і R одночасно.

Щоб прибрати програми з «Автозавантаження», виконуємо наступні дії:

 1. У вікні «Виконати» вводимо команду «msconfig». Вводимо команду MSCONFIG і натискаємо OK
 2. У «Зміни системи» вибираємо пункт «Автозавантаження» і вивчаємо список програм, які запускаються автоматично при включенні комп'ютера. Вибираємо пункт «Автозавантаження» і відключаємо ті програми, відключення яких не призведе до збоїв в системі
 3. Прибираємо галочку навпроти тієї програми, яку хочемо відключити, і натискаємо «Застосувати». Прибираємо галочку і натискаємо «Застосувати»

Прибирати програми з «Автозавантаження» потрібно з обережністю, так як відключення програми, використовуваної системою, може привести до відключення антивіруса, до збоїв в системі або зовсім до її відмови.

Відео: як прибрати програму з «Автозавантаження»

чистка реєстру

Дії при чищенні через реєстр:

 1. Відкриваємо діалогове вікно «Виконати» і вводимо команду «regedit». Відкриваємо вікно «Виконати» і вводимо команду «regedit»
 2. Переходимо по посиланню HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion. Переходимо по посиланню HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion
 3. Видаляємо непотрібні нам програми. Видаляємо непотрібні нам програми
 4. Те ж саме робимо з іншими гілками реєстру.

Відео: як очистити реєстр вручну

Перезапуск Windows Explorer

Процес explorer.exe управляє графічним інтерфейсом користувача, тобто відповідає за все, що користувач бачить у себе на екрані: робочий стіл, зображення програм і т.д. Якщо обсяг оперативної пам'яті недостатній, цей процес може працювати некоректно. У такому випадку його потрібно перезапустити:

 1. Утримуємо Ctrl + Shift.
 2. Натискаємо правою кнопкою миші по вільному місцю в меню «Пуск».
 3. Натискаємо на «Вихід з Провідника». Натискаємо на «Вихід з Провідника»

Щоб його включити (якщо він не запустився автоматично):

 1. Відкриваємо меню «Диспетчера завдань» і в панелі «Файл» створюємо нову задачу.
  Створюємо нову задачу через кнопку «Нова задача (Виконати ...)»
 2. У вікні вводимо назву процесу. Після цього explorer.exe буде заново запущений. Вводимо назву процесу «explorer» і натискаємо ОК

Видалення шкідливих програм

Наявність шкідливих програм на комп'ютері позначається на його продуктивності. Віруси займають частку оперативної пам'яті, заважають іншим програмам, іноді блокують їх.

У цьому випадку проблему допоможе вирішити надійний антивірус з оновленими базами, який запобіжить шкідливий вплив на оперативну пам'ять.

Очищення жорсткого диска

Очищення жорсткого диска залишається найпоширенішим способом оптимізації системи. Вона допомагає позбутися від таких непотрібних файлів, як копії, звіти активних програм, тимчасові файли, кеш програм-браузерів і т.д.

Щоб застосувати інструмент «Очищення диска»:

 1. Натискаємо «Пуск» - > «Усі програми» - > «Стандартні» - > «Службові». У папці «Службові» знаходимо інструмент «Очищення диска»
 2. Запускаємо програму «Очищення диска» і вибираємо диск, який хочемо очистити. Вибираємо диск, який хочемо очистити
 3. Вказуємо ті категорії файлів, які нам необхідно очистити (видалити), і приступаємо до очищення диска. Вибираємо файли, які хочемо видалити, натискаємо ОК і приступаємо до очищення диска

Відео: як очистити жорсткий диск засобами Windows

Спеціальні програми для очищення оперативної пам'яті

Для оптимізації системи, крім стандартних утиліт Windows, можна скористатися спеціальними програмами, створеними для очищення оперативної пам'яті:

 • Advanced SystemCare. Ця програма займається налагодженням, ремонтом і відновленням системи. Крім того, вона здатна здійснювати моніторинг ОС на предмет помилок і несправностей. Доступна в платній і безкоштовній версії. Безкоштовна версія не включає всі компоненти захисту системи і не завжди коректно працює. Оновлюється ця програма з проблемами: поновлення або призводять до помилок, або не виробляються зовсім. До плюсів можна віднести її функціональність і зручний інтерфейс, а також якісне очищення оперативної пам'яті і оптимізацію системи; Легка у використанні, програма Advanced SystemCare швидко справляється з очищенням і оптимізацією системи
 • Wise Memory Optimizer. Ця безкоштовна утиліта прискорює роботу комп'ютера, швидко звільняючи оперативну пам'ять і оптимізуючи систему за рахунок відключення непотрібних додатків і програм. Можливості програми:
  • динамічний графік наочно демонструє розміри вільної (зелений) і використовуваної (червоний) пам'яті на даний момент;
  • автоматична оптимізація оперативної пам'яті;
  • можливість задати значення пам'яті, яке необхідно звільнити;
  Програма Wise Memory Optimizer швидко звільняє оперативну пам'ять від непотрібних додатків, підвищуючи продуктивність вашого комп'ютера
 • nCleaner. Ця програма для домашнього користування має більше 90 способів очищення. Показує статистику системи, стежить за споживанням системних ресурсів, видаляє зайві записи в папці автозавантаження і застарілі файли. Однак програма після кожного запуску створює в системних папках файли з розширенням .dll, а в деяких випадках призводить до некоректної роботи ОС після очищення; Програма nCleaner має більше 90 способів очищення, які дозволяють проводити очистку всієї системи або окремих її елементів
 • CleanMem. Ця утиліта працює у фоновому режимі, не втручаючись в роботу оперативної пам'яті. Плюсом програми можна вважати те, що вона стежить за розподілом навантаження на центральний процесор за рахунок місця програм, яке зарезервоване, але на даний момент не використовується. Програма зручна тим, що запускається автоматично самостійно (час може вибрати сам користувач) за допомогою планувальника завдань. До мінусів можна віднести її малу функціональність, так як вона вирішує завдання, які пов'язані тільки з оперативною пам'яттю. Тобто очищення дисків, виправлення помилок та інші функції для неї недоступні; Головною відмінністю програми CleanMem від інших є те, що вона без вмешатльства користувача оптимізує систему кожні 30 хвилин за допомогою планувальника завдань
 • VC RamCleaner. Інтерфейс програми наочно демонструє ту кількість пам'яті, яке є на даний момент. Сама утиліта допомагає позбавлятися від процесів, захаращують пам'ять. З кожним оновленням розробники вносять щось нове в програму, покращуючи її. VC RamCleaner працює паралельно з усіма запущеними програмами, інформуючи про те, яка кількість мегабайт пам'яті було звільнено під вільну роботу; Програма VC RamCleaner має автоматичний і ручний режими очищення оперативної пам'яті
 • Memory Cleaner. На відміну від інших раніше представлених утиліт ця безкоштовна програма використовує стандартні можливості Windows для оптимізації системи, грамотно розподіляючи ресурс оперативної пам'яті. Її інтерфейс зрозумілий як досвідченим, так і недосвідченим користувачам. Програма MemoryCleaner використовує вбудовані можливості Windows для оптимізації системи

Як почистити віртуальну пам'ять

Віртуальна пам'ять - технологія, необхідна для збільшення загального обсягу пам'яті і розвантаження оперативної пам'яті.

Збільшення віртуальної пам'яті за рахунок збільшення файлу підкачки

Файл підкачки являє собою віртуальну пам'ять, яка збільшує фізично оперативно-запам'ятовуючий пристрій комп'ютера.

Щоб збільшити віртуальну пам'ять:

 1. Заходимо в меню «Пуск» і натискаємо на «Панель управління». Натискаємо на «Панель управління» в «Пуск»
 2. У вікні вибираємо розділ «Система і безпека». Кількома на «Система і безпека»
 3. Натискаємо на «Система». Кількома на «Система»
 4. У вкладці «Система» вибираємо пункт «Додаткові параметри системи». У вкладці «Система» натискаємо на «Додаткові параметри системи»
 5. У вкладці «Швидкодія» вибираємо «Параметри ...». У вкладці «Бистродейтсвіе» вибираємо «Параметри ...»
 6. У вікні «Параметри швидкодії» натискаємо на «Змінити». Натискаємо на «Змінити»
 7. У вікні «Віртуальна пам'ять» прибираємо галочку навпроти «Автоматично вибирати обсяг файлу підкачки» і зі списку вибираємо той диск, на якому хочемо розмістити файл підкачки. Вибираємо диск, на якому хочемо розмістити файл підкачки
 8. Вибираємо пункт «Розмір за вибором системи» і натискаємо на «Поставити». Вибираємо пункт «Розмір за вибором системи» і натискаємо на «Поставити»
 9. Також можна задати розмір файлу підкачки. У пунктах «Вказати розмір» вписуємо вихідний і максимальний розміри. Слід пам'ятати, що початковий розмір повинен бути в півтора рази більше розміру оперативної пам'яті. Задаємо розмір файлу підкачки

Відео: як збільшити розмір віртуальної пам'яті

Очищення віртуальної пам'яті через вікно редактора групової політики

За замовчуванням функція очищення файлу підкачки в Windows 7 відключена. Включити її можна наступним чином:

 1. У пошуковому рядку вводимо «secpol.msc» і відкриваємо програму «secpol». У пошуку вводимо «secpol.msc»
 2. У вікні, йдемо по шляху «Локальні політики» -> «Параметри безпеки». Йдемо по шляху «Локальні політики» -> «Параметри безпеки»
 3. У правій частині вікна знаходимо «Завершення роботи: очищення файлу підкачки віртуальної пам'яті» і натискаємо на нього. Знаходимо «Завершення роботи: очищення файлу підкачки віртуальної пам'яті» і натискаємо на нього
 4. Вибираємо «Включено» і натискаємо «ОК».
  Вибираємо «Включено» і натискаємо «ОК»

Відео: як почистити віртуальну пам'ять

Від обсягу оперативної пам'яті залежать швидкість і правильність роботи програм, швидкодія процесора і продуктивність комп'ютера. Тому варто регулярно використовувати різні стандартні і спеціальні утиліти, створені для оптимізації пам'яті і всієї операційної системи.

Оцініть статтю: Поділіться з друзями!