Президент Школи "Сколково" Андрій Шаронов: наша хронічна зайнятість

16 Мая 2017

Напередодні в БФУ ім.І.Канта свою лекцію представив Андрій Шаронов, президент Московської школи управління "Сколково" . Слухачами були випускники Президентської програми підготовки управлінських кадрів, кадровий резерв Калінінградській області, муніципальні і регіональні керівники різного рівня (включаючи т.в.о. голови регіону і мера Калінінграда).
Лекція не торкалася безпосередньо теми бізнесу або навіть менеджменту в прямому сенсі слова, лекція була присвячена навчання протягом усього життя (life-long learning), роботі з собою і зовнішнім світом, особистої ефективності і називалася просто - "Я: 2.0".
Ми підготували тези виступу.
__________________________________________________________________________
1. Починаючи виступ, лектор відразу позначив свою мету:

«Я буду говорити про те, як кожному з нас не просто вижити в існуючій ситуації, яка складна, швидко змінюється, непередбачувана, а як бути успішним і навіть процвітати. Я хочу, щоб ви вийшли з цього залу сьогодні через півтори години з великими сумнівами з приводу того, що ми з вами правильно живемо, що ми правильно трактуємо наші мотиви, думки, самооцінку. Я хочу, щоб ви вийшли звідси з упевненістю, що ми можемо впливати на свої думки, дії, поведінку, ми можемо керувати ситуацією і собою в ситуації. Ми можемо не бути жертвами зовнішніх обставин, у що нам дуже часто хочеться грати ».

2. Ми живемо в світі VUCA (VUCA - це абревіатура з англійських слів volatility (нестабільність), uncertainty (невизначеність), complexity (складність) і ambiguity (неоднозначність). Щоб описати цей стан VUCA, лектор привів декілька цифр:

- 90% інформації в світі з'явилися за останні 2 роки;

- очікується, що середня тривалість життя дітей, що народилися в 2007 році в США, Італії, Франції і Канаді, буде 104 року;

- вартість зберігання 1 Гб інформації з 1980 року знизилася в 1 мільярд разів;

- вартість секвенування генома 1 людину знизилася в 100 тисяч разів;

- 75% населення планети має доступ до мобільного зв'язку, але не всі з них мають доступ до чистої води;

- ще 10 років тому не існувало як мінімум 10 професій, які сьогодні є одними з найбільш затребуваних і високооплачуваних (фахівець з BIG DATA, APP-розробник, оператор дрона і т.д.).

Неважко помітити, що світ VUCA пов'язаний з 4 промисловою революцією, але він зачіпає не тільки економіку або національні інтереси, а й людей, кожного з нас. Щоб стати успішним в цій ситуації, потрібно змінюватися.

«Наші дослідники в« Сколково »проаналізували дані з мережі LinkedIn і виявили 10 найбільш затребуваних професій. Важливо зауважити, що кожна професія або вид діяльності тут гібридних за своєю формою: наприклад, вони мають на увазі з'єднання нашого інтелекту з машинним. У другій колонці 10 навичок, або компетенцій, які об'єднані тим, що всі вони відносяться до soft skills, до наших персональним навичкам, не пов'язаним зі строгими дисциплінами: ні з фізикою, ні з математикою, ні з медициною і т.д. Вони пов'язані з вирішенням проблем, з критичним мисленням, з креативністю, з умінням вирішувати конфлікти, управляти мультинаціональної командою. Це теж спосіб перевірити, наскільки ми відповідаємо очікуванням нової епохи ».

Це теж спосіб перевірити, наскільки ми відповідаємо очікуванням нової епохи »

Школа "Сколково" і Агентство стратегічних ініціатив навіть підготували "Атлас нових професій" , В якому зібрана інформація про ті професії, які зникнуть і навпаки з'являться в найближчі 10-15 років. У своїй презентації Андрій Шаронов використовував кілька фотографії, які запам'яталися всім слухачам: випускники Школи сфотографували своїх дітей в образах професій майбутнього. Вийшло ось що.

Вийшло ось що


3. З огляду на збільшення середньої тривалості життя і більш пізній вихід на пенсію, а також фактор 4 технологічної революції, слід зрозуміти, що тепер доведеться вчитися все життя. Це концепція life-long learning.

Традиційна освітня траєкторія однопікову: людина отримувала одну вищу освіту до 25 років. Але зараз правильно говорити про трёхпіковой моделі, оскільки існує другий (30-55 років) і третій (55+) працездатний вік. І це відноситься не до нинішнім дітям, а до нас. Сьогодні людина за життя в середньому змінює 8 видів діяльності, не посад, а видів діяльності. Потрібно бути готовими до переходу з однієї індустрії в іншу, потрібно бути готовими вчитися все життя.

«Нещодавно я вчився в INSEAD по одній невеликій програмі: 3 модуля по 8-10 днів. Нас в групі було 36 осіб з 16 країн. Найстаршому 61 ​​рік, це керівник однієї глобальної компанії з Голландії, і по ньому було видно, що це не остання його навчання. І взагалі після спілкування з іншими студентами стало зрозуміло, що ці люди навчаються щороку, а кожні три роки з досить серйозним відривом від роботи. І це частина культури багатьох компаній, це Необговорювані питання: це і правило, і традиція, і можливість подальшої соціалізації. До речі, серед них були і держслужбовці ».


Як приклад необхідності інвестувати час в навчання Андрій Шаронов привів сліпий метод друку: цей метод дозволяє збільшити швидкість друку в 3-8 разів, а освоїти його можна сумарно за 3-4 години, займаючись по 15-20 хвилин в день. Тобто через 9 днів почнеться економія часу на роботі з поштою або документами.

4. Більшість з нас знають, які навички нам потрібні, багато хто навіть намагаються їх освоїти, але у небагатьох виходить. Чому? Важливо розуміти, як навички формуються і закріплюються. Андрій Шаронов використовував приклад з їздою на велосипеді.

 • Спочатку дитина їздити на 4-колісному велосипеді і думає, що він вміє їздити. Це етап неусвідомленої некомпетентності.

 • Потім дитина бачить, що у дорослих 2 колеса, і просить зняти додаткові колеса зі свого велосипеда. І після кількох падінь розуміє, що він не вміє їздити. Це етап усвідомленої некомпетентності.

 • Після певних зусиль він перестає падати, з'являється навик їзди на велосипеді. Але цей процес вимагає величезної концентрації, людина не може в цей момент розслабитися, часом навіть розмовляти Це етап усвідомленої компетентності.

 • Регулярне застосування досвіду призводить до того, що людина може не тримати руки на кермі, розмовляти по телефону і т.д. Це етап підсвідомої компетентності.

"Далеко не всі навички нам потрібні на рівні підсвідомої компетентності. Часто можна зупинитися на третьому етапі, ми ж не повинні вміти робити все однаково прекрасно. Але якщо ми розуміємо, що якийсь навик нам потрібен, то необхідно витрачати час, докладати зусиль, щоб спочатку досягти якогось середнього рівня, а потім перевести його в зону неусвідомленої компетентності ".

5. Навчання - це інвестиція, ми витрачаємо час, увагу і гроші. Тому ми повинні чітко розуміти, що отримаємо на виході після процесу навчання. На думку лектора, є три найважливіших результату навчання. «Якщо їх немає, то смію припустити, що це навчання не повноцінне», - сказав Андрій Шаронов. Отже, це:

 • знання, навички, компетенції;

 • «Середовище», соціальний капітал, контакти (випускники американських бізнес-шкіл вважають саме цей результат найважливішим, а не знання);

 • персональна трансформація і наснагу.

«Важливий компонент, який все одно потрібно шукати, це персональна трансформація і наснагу. Якщо ви отримали знання та навички, чудову середу і зв'язку, але після цього ваша поведінка не змінилося, ви не навчилися. Ви не навчилися! Будь-яке навчання повинно приводити до того, що ви трансформуєте свою поведінку, ви змінюєтеся. Але і це не все. Важливо отримати наснагу, вам чомусь має захотітися поміняти не тільки себе, але і своє оточення. Вам повинно бути не нудно, цікаво. Це дуже важливо, замислюйтесь про ці результати навчання кожного разу, коли платите гроші і / або витрачаєте час на навчання ».

«Також присутні якісь позитивні екстерналії, як кажуть економісти, які повинні виникати як нові якості. Це спорт, нові звички, енергія, нові смисли і обов'язкова трансляція на компанію ».


6. Що ж робити, щоб здійснити цю персональну трансформацію? CEO можна сприймати не тільки як Chief Executive Officer (головний виконавчий директор), але і як Chief Energy Officer, тобто головна посадова особа з енергетики компанії, це лідер, який змушує нас бути живими, зацікавленими, небайдужими. Тому глава компанії, міста або області - це люди, які відповідають за енергетику всієї спільноти.

Тоні Шварц виділяє 4 типи енергії:

 1. фізична (це запас «палива», щоб рухатися, думати і т.д.);

 2. емоційна (це якість палива, це позитивна енергія творення або негативна енергія руйнування);

 3. Ментальність я (це наш фокус, зосередження на проблемі, наскільки ми тут і зараз, приблизно 65% часу людина подумки відсутній в тому процесі, в якому зовні він бере участь);

 4. духовнае найважливіше, це мета, навіщо все це? заради чого ми живемо і працюємо?).

«Існує стійке оману, що ідеальний працівник схожий або на комп'ютер, або на конвеєр. Це символи 2 і 3 промислових революцій, це символи ХХ століття. Тому багато роботодавців хотіли б, щоб співробітники орали як комп'ютери. Це повна дурість! Людина принципово інший. Людина живе циклами: підйом - спуск - відновлення. Якщо ви вважаєте, що хороший той співробітник, який працює по 8 годин не встаючи, то задумайтеся над його ефективністю! Наскільки більше він міг би зробити, якби ви давали йому можливість відпочити, відволіктися на інший вид активності, просто закрити очі на 5-10 хвилин ».

Ось тут-то і важливі сон, їжа, спорт.

Ось тут-то і важливі сон, їжа, спорт

7. Кілька правил (рад), аби змінити себе (свого життя).

1) Перші 90 хвилин після пробудження найпродуктивніші і результативні, психічна енергія найвища. Не призначайте безглузді наради, займайтеся найважливішим і дайте можливість іншими займатися найважливішим.

2) Перевіряйте електронну пошту 2-3 рази на день, а не кидайте всі справи, як тільки почуєте оповіщення про вхідний листі. Психологи виділяють 4 основні причини такої поведінки:

 • мені пишуть, значить, я комусь потрібен;

 • порція дофаміну (мозок "ставить галочку", що відповівши на лист, ви зробили справу, навіть якщо відповідь складався з двох букв - ОК);

 • боязнь накопичення (Не відповім зараз, до вечора буде стос листів);

 • підсвідомий пошук приводу відволіктися від важливого, це форма прокрастинації.

3) мультизадачність не існує. «Неправильно порівнювати мозок людини з комп'ютером, але якщо це зробити, то у людини мала оперативна пам'ять і всього один процесор. У кожен конкретний момент ви робите все одна справа. Перемикаючись між справами, ви витрачаєте час і ресурси на «підвантаженими» даних. Якщо ви сидите і глибоко занурилися в якийсь текст, а потім підняли очі на працюючий телевізор хоча б на 5 секунд, то вам знадобиться від 5 до 25 хвилин, щоб знову поринути в текст на колишній рівень. Це ціна перемикання уваги. Вся мультизадачність - це оманлива штука, потрібно відмовлятися від спокус і читати без ТВ, наприклад ».

4) Важливе VS термінове. Потрібно розділяти важливе і термінове. Якщо братися за термінове, то на важливе не вистачить часу, сил і т.д. Прийшовши на роботу, спочатку займайтеся важливим, поки є сили. Спочатку буде завал з терміновим, але поступово ситуація виправиться.

5) Правило «1 meeting».

«Коли ви спілкуєтеся з людиною і краєм ока дивіться на мобільний телефон, ви даєте йому дуже сильний сигнал: ти не гідний всього мого уваги. Саме так може, а за великим рахунком, і повинен сприймати ваше відволікання на мобільний ваш співрозмовник. Ось подумайте, хотіли б ви цього, спілкуючись з начальником, колегою, партнером, студентом? »

6) Ритуали / нервова енергія

«Чому людина дуже важко засвоює нові навички? Відповідь досить простий: нові ритуали вимагають, по-перше, відмови від старих ритуалів, звичок. Це дуже складно. Наприклад, в тих видах спорту, де важлива техніка (футбол, теніс і т.д.), тренери набагато охочіше працюють з тими, у кого взагалі ніяких навичок немає, ніж з тими, у кого неправильні усталені навички.

По-друге, у нас єдиний запас нервової енергії. Її можна витрачати на те, щоб вивчити англійську, або на те, щоб боротися з бажанням з'їсти шоколадку. Тому не можна приймати відразу 10 викликів, не впораєтеся, програєте.

Але є ритуали, які можуть допомагати нам звикати до нової поведінки з меншими енерговитратами. Наприклад, колективний похід в спортзал, обіцянку перед кимось і т.д. Нехай ваш виклик буде не тільки вашою справою ».

7) Рефлексія / засвоєння / привласнення

Андрій Шаронов кілька разів говорив, що навчання - це не тільки сидіння за партою. Дуже важливим інструментом і формою навчання є рефлексія. Як приклад він навів завдання, яке виконував під час навчання в бізнес-школі INSEAD: один з викладачів починав заняття з того, що просив кожного студента протягом 5 хвилин записати 5-6 речей, які той зрозумів або зробив напередодні. Потім протягом 5 хвилин йшло обговорення в малих групах з 6 чоловік. А потім кожна група озвучувала по 2-3 тези, щоб не повторюватися з іншими.

«В результаті за 15-20 хвилин у мене в зошиті з'являлося 10-12 пунктів того, що я зробив або не зробив (про що шкодував). Іноді результат виглядає досить банально, але іноді ти стикаєшся з якимись "осіненому". Ти раптом розумієш, що ось ця річ дуже важлива, вона важлива не тільки сьогодні, але в цілому для роботи або по життю. Ти починаєш подумки приміряти це відкриття на себе, на своє життя, переформуліруешь це відкриття під себе, відбувається привласнення інформації ».

8) екстерналізація мислення. Це важлива техніка використання дошки або паперу під час розумового процесу. Оскільки у людини дуже невелика оперативна пам'ять, то коли ви роздумуєте над проблемою і у вас з'являється якась думка, відразу запишіть їй ще до етапу оцінки. Це одне з правил проведення мозкового штурму.

8. За великим рахунком, Андрій Шаронов закликав усіх бути більш усвідомленими. Це означає, наприклад, не перекладати відповідальність за своє життя на когось або на обставини. Зокрема, він посилався на книгу «Busy», яка ще не переведена на російську мову (ймовірно, мова про цієї книзі).

"Наша хронічна зайнятість - це наша боягузтво. Це наша боягузтво, коли ми собі боїмося зізнатися, що ми займаємося всім і багато, тому що боїмося зайнятися важливим. Ми багато займаємося терміновим, і це сумно.

Але ви керуєте собою в цій ситуації: ви приймаєте рішення, будете цим займатися чи ні. Іноді відповідь НІ означає, що доведеться звільнитися з роботи. Але якщо в певний момент я розумів, що я не хочу більше цим займатися не дивлячись на погони, доходи і визнання, я йшов. Так сталося, наприклад, з мерією Москви ".

9. Спорт, спорт і ще раз спорт. Андрій Шаронов запевнив аудиторію, що все життя займається спортом. Спочатку це був футбол, потім теніс. Зараз же він любить біг на довгі дистанції, за його спиною кілька напівмарафон і навіть марафонів.

«Чому я торкнувся теми спорту, теми фізичної кондиції, теми відчуттів себе. Коли я говорю, в тому числі зі своїми друзями, про спорт, вони починають мене жаліти: худий, не можу собі дозволити випити зайвого або з'їсти чогось. Я раптом зрозумів, що вони розглядають цю ситуацію виключно як набір поневірянь, що я сам, ось такий дурень, взяв і позбавив себе купи земних радощів. Я почав думати, правда це чи ні. Я знайшов відповідь: я поміняв радості! І мені здається, що ті радості, які я отримую від сьогоднішнього способу життя, мене приваблюють більше, ніж ті, які були раніше ».


В якості ілюстрації до теми спорту Андрій Шаронов навів приклад своїх колег Віктора Малахова і Валерії Меркулової. Віктор, наприклад, важив 143 кг, але почав тренуватися і через 2,5 року подолав дистанцію IronMen: 3,8 км плаванням, 180 км на велосипеді і 42,2 км біг (без зупинки!).

Спортивні змагання, які вимагають терпіння, витримки, допомагають не тільки фізичної кондиції, але і допомагають накопичувати і виховувати психічну енергію. Це дуже схоже на медитацію і ефект відкладеної радості.

"В одному американському університеті провели дуже довге дослідження: вони почали вивчати групу дітей з дитячого садка, а потім довели їх до 50-річного віку. Досліджували феномен відкладеної радості: або яблуко зараз, або 2 яблука після вправи. Виявилося, це фундаментальна річ: ті люди, у яких розвинений навик відкладеної радості, вони можуть відмовитися від радості зараз заради більшої радості завтра або ще більшою післязавтра (я зараз не кажу, що всі радощі будуть в потойбічному світі, це інша крайність), всі ці люди опинилися гора здо успішніше тих, хто хоче всього тут і зараз. Ефект відкладеної радості створював набагато більш успішних людей. І в цьому сенсі психічну енергію теж можна виховувати. Якраз марафон - один із способів виховання вашої психічної енергії.

Психічна енергія універсальна, якщо у вас є терпіння пробігти якусь дистанцію, коли ніхто ззаду вас не жене, то вам простіше вивчити ще одну іноземну мову, отримати третю освіту або зробити багато інших важливих речей, які пов'язані з персональною трансформацією і з витратами психічної енергії ».

10.

У висновку Андрій Шаронов розповів про броню ВЕР, медсестрі з Австралії, яка протягом кількох років дбала про пацієнтів в останні 12 тижнів їх життя. Вона записувала їх передсмертні одкровення в своєму блозі, а потім написала книгу під назвою «The Top Five Regrets of the Dying» ( «П'ять головних жалю вмираючих»). Лектор привів ці 5 жалю.
У висновку Андрій Шаронов розповів про броню ВЕР, медсестрі з Австралії, яка протягом кількох років дбала про пацієнтів в останні 12 тижнів їх життя

Підготував Максим ГревцевЧому?
Е найважливіше, це мета, навіщо все це?
Заради чого ми живемо і працюємо?
Ось подумайте, хотіли б ви цього, спілкуючись з начальником, колегою, партнером, студентом?